ŻALUZJE, ROLETY, MARKIZY

Okna wpuszczają do domu światło słoneczne. Tylko co zrobić, kiedy słońca jest za dużo? Kiedy słońca jest za dużo Warto zdecydować się na osłony przeciwsłoneczne, tj.: żaluzje, rolety, markizy. W zależności od potrzeb można wybrać osłony wewnętrzne – żaluzje lub rolety, albo zewnętrzne – rolety bądź markizy.

Żaluzje

Żaluzje umożliwiają kontrolowanie kierunku i ilości wpadającego światła, przy czym nie traci się kontaktu z otoczeniem. Można je również podnosić i opuszczać. Najwygodniej jednak korzystać z nich w pozycji opuszczonej i regulować natężenie światła, ustawiając listwy (lamele) pod odpowiednim kątem.

Żaluzje poziome zbudowane są z poziomo ułożonych elementów połączonych systemem sznurków lub żyłek. Lamele z tworzywa lub aluminium mają 16 lub 25 mm szerokości, drewniane są zwykle szersze – 25- lub 50-milimetrowe. Żaluzje drewniane (z różnych gatunków drewna, również egzotycznego) są dosyć ciężkie, dlatego nie mogą być wykorzystywane na duże osłony. Do tego lepiej nadają się żaluzje z lamelkami z tworzywa lub aluminium – lekkie i oferowane w wielu kolorach.

Żaluzje aluminiowe odbijają światło słoneczne, więc dobrze sprawdzają się w pokojach z oknami od południa oraz zachodu. Trzeba też pamiętać, że żaluzje plastikowe są niezbyt trwałe, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury mają tendencję do odkształcania się.

Najprostsze żaluzje są utrzymywane na oknie dzięki napiętym linkom. Do ich podciągania oraz ustawiania lamelek pod różnymi kątami służy system pokręteł, cięgieł oraz wałków. Praktyczniejsze i solidniejsze są żaluzje w aluminiowych prowadnicach bocznych, które utrzymują je przy oknie niezależnie od jego pozycji. Dostępne są również żaluzje w osłaniających kasetach wykonanych z PVC lub aluminium.

Producenci okien dachowych oferują specjalne żaluzje, których lamele są z jednej strony pokryte powłoką thermostop. Gdy dokucza słońce, powłoka ta powinna być skierowana do wnętrza, zimą zaś, kiedy chcemy zatrzymać ciepło w pokoju – w stronę szyby. Takie żaluzje chronią pomieszczenia latem przed przegrzaniem lepiej niż bawełniane rolety.

Żaluzje pionowe, nazywane też wertikalami, jeszcze do niedawna rzadko stosowano w domach i mieszkaniach. Jednak, ze względu na duży wybór tkanin i wzorów używanych do ich wyrobu, coraz częściej są wybierane przez osoby prywatne. I nie tylko chronią przed słońcem, z powodzeniem można je również wykorzystać do dzielenia przestrzeni.

Wertikale są wykonane z trwałych, antyelektrostatycznych tkanin odpornych na płowienie lub z PVC (raczej przeznaczone do biur, sklepów itp.). Montuje się je pod sufitem w nadprożu lub na ścianie jako wolno wiszące na górnej szynie lub prowadzone sprężyście także w dolnej szynie. Paski wertikali są szersze od lamelek żaluzji poziomych – mają najczęściej 63, 89, 100 lub 127 mm. Lamele można obracać wokół ich osi za pomocą łańcuszka, regulując w ten sposób ilość światła dostającego się do pomieszczenia. Można je również zsunąć na bok jak zasłony.

Żaluzje najczęściej opuszcza się i podnosi ręcznie, ale do mechanizmów można także podłączyć systemy elektrycznego sterowania, również z czujnikami automatycznie regulującymi nachylenie lamelek w zależności od ilości światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia.


Rolety wewnętrzne

Roleta to tkanina lub mata zasłonowa umocowana na obrotowym drążku trwale przymocowanym do ościeżnicy okna lub na ścianie powyżej ościeża. Na rynku są rolety z tkanin bawełnianych lub poliestrowych.

Maty mogą być zrobione ze słomy, z drewnianych listewek lub kijków bambusowych. Na dole są one obciążone listwą, która ułatwia równomierne odwijanie rolety. Nowoczesne mechanizmy sprawiają, że rolety można instalować do każdego typu okna, do ścian, sufitów i framug. Właściciele nowych okien z PVC mogą nie obawiać się zniszczenia framugi. Są systemy przytwierdzania kaset do okna bez konieczności wywiercania dziur.

Rolety zwijane mogą mieć mechanizmy łańcuszkowy lub sprężynowy samoblokujący. Najprostsze rolety zwijane mają na ogół mechanizm sprężynowy umożliwiający unoszenie i opuszczanie przesłony za pomocą linki mocowanej na dolnym pręcie rolety. Zwój rolety może być odkryty lub schowany w kasecie. W tzw. systemach kasetowych można zamontować prowadnice biegnące wzdłuż okna, dzięki czemu roleta dobrze przylega i nie łopocze.

Najprostsze rolety podnoszone nie mają mechanizmu zwijanego. Podnoszą się za pomocą ściąganych z tyłu linek. Ciekawie wygląda w oknie kilka podnoszonych zasłon umieszczonych warstwowo – można je podciągnąć do różnej wysokości. Innym rozwiązaniem są rolety podwiązywane. Nie mają one systemu sznurków. Są od dołu podtrzymywane paskami materiału. Jeśli chcemy odsłonić okno, to po prostu zbieramy tkaninę i podwiązujemy ją długimi trokami do górnego pręta.

Inaczej działają rolety marszczone. Materiału nie zwija się w rulon, lecz układa w fałdy za pomocą linek przeciągniętych z tyłu przez rzędy kółeczek. Dolny brzeg zasłony może być bogato zdobiony falbankami, chwostami, obszyciami, frędzlami.

Ostatnio bardzo modne są rolety rzymskie. Tworzy się je, wszywając w poprzek zasłony, w regularnych odstępach, cienkie listewki lub pręty. Wzdłuż każdej listewki przyszywa się małe metalowe lub plastikowe kółeczka. Przy podciąganiu układają się w równe fałdy. Ich wygląd zależy od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. Mocujemy je do ściany lub sufitu.

Rolety do okien dachowych, oprócz standardowych z bocznymi prowadnicami, mogą też być plisowane, wykonane ze specjalnego, mocnego, odpornego na zabrudzenia materiału. Od strony szyby mogą być pokryte powłoką thermostop, która zmniejsza ilość przenikającego ciepła nawet do 50%. Takie rolety można też zastosować w oknach o nietypowych kształtach – okrągłych, trójkątnych. Ich zaletą jest również mechanizm pozwalający nie tylko podciągnąć je do góry, ale także „oderwać” od górnej krawędzi okna i ściągnąć w dół, tworząc na oknie zazdrostkę.

Na rynku dostępne są też specjalne rolety przyciemniające i zaciemniające. Mają one specjalne prowadnice wyposażone w uszczelki uniemożliwiające dopływ światła. W połączeniu z tkaniną pokrytą nieprzepuszczającą światła powłoką uzyskuje się możliwość całkowitego zaciemnienia wnętrza. Są praktyczne do sypialni i salonów telewizyjnych.

Natomiast rolety z tkaniną typu screen (bardzo gęsta siatka) pozwalają na swobodny przepływ powietrza, równocześnie chroniąc przed owadami i pyłkami roślin. Co ciekawe, tkaniny tego typu przepuszczają taką ilość światła, że mimo zaciągniętych rolet na parapecie można uprawiać rośliny.

Roleta zewnętrzna

Z powodzeniem zastępują okiennice – chronią wnętrze domu przed nagrzaniem, spojrzeniami ciekawskich, hałasem oraz włamaniem (oczywiście specjalnie wzmocnione!). Są łatwe w użytkowaniu, bo żeby je opuścić lub podnieść nie trzeba otwierać okna. Dodatkowo, cała konstrukcja rolety może być niewidoczna z zewnątrz, a więc nie zepsuje ona wyglądu budynku.

Główna część rolety zewnętrznej – nazywana płaszczem lub pancerzem – zbudowana jest z poziomych listew (profili) połączonych na krawędziach zaczepami. Połączenie jest ruchome i umożliwia nawinięcie rolety na wał schowany w kasecie. Pancerz rolety przesuwa się wzdłuż otworu okiennego po prowadnicach zwykłych – z PVC i aluminium lub wzmocnionych – z aluminium i stali, do rolet o podwyższonej odporności na włamanie.

Listwy mogą być wykonane ze stali, aluminium, PVC lub drewna. Rolety stalowe są trwałe, ale drogie i ciężkie. Drewniane wyglądają bardzo stylowo, ale są kosztowne. Z kolei listwy z PVC są lekkie i niedrogie, ale nietrwałe. Dlatego najczęściej spotyka się rolety z profili aluminiowych – otwartych lub zamkniętych (dwuściennych). Zazwyczaj profile dwuścienne są wypełnione pianką poliuretanową.

Listwy mogą być pełne lub perforowane. Perforacja, oprócz doświetlenia wnętrza i delikatnego wietrzenia pomieszczeń przy spuszczonych roletach, może być też niezwykle dekoracyjna. Otwory mogą mieć bowiem różne kształty, wielkości, co tworzy na powierzchni rolety wzory.

Profile aluminiowe i stalowe są zazwyczaj pokrywane piecowo grubą powłoką lakieru w niemal dowolnym kolorze. Możliwe jest też uzyskanie faktury drewna.

Częścią rolety zewnętrznej jest ukryty w kasecie walec do nawijania płaszcza. Kaseta wykonana z PVC lub aluminium montowana jest bezpośrednio nad oknem lub na murze. Rolety można zamontować podczas budowy nowego domu lub w już istniejącym.

Płaszcz rolety wsuwa się do kasety wzdłuż prowadnic, które mogą być przymocowane do elewacji lub przy ramie okna. Roleta z prowadnicami umieszczonymi na elewacji izoluje lepiej, ponieważ od szyby dzieli ją grubsza warstwa powietrza, niż w rolecie z prowadnicami zamontowanymi przy ramie okiennej.

Roletami steruje się ręcznie lub elektrycznie. Rodzaj napędu zależy od wielkości i rodzaju rolety. Dla standardowych i dosyć lekkich (do 10 kg) wystarczy napęd ręczny na taśmę. Większe wymagają zwijacza z korbą. Do wszystkich rodzajów rolet można zainstalować znacznie droższy, ale dużo wygodniejszy napęd elektryczny – najprostszy uruchamia się przełącznikiem ściennym.

Można też zastosować napęd z pilotem do zdalnego sterowania. Do każdego napędu możliwe jest dokupienie sterowników, pozwalających na przykład na opuszczanie lub podnoszenie rolet pod nieobecność gospodarzy. Najlepsze sterowniki mierzą siłę wiatru, temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną, nasłonecznienie i opady. Dzięki temu mogą automatycznie opuszczać rolety w części domu narażonej na silne wiatry, deszcz czy nadmierne nasłonecznienie.

Rolety antywłamaniowe muszą mieć atest Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Mają pancerz wykonany ze stali nierdzewnej, z ekstrudowanego aluminium lub aluminium wypełnionego dwukomponentową żywicą. Jest on dodatkowo wzmocniony specjalnymi elementami zabezpieczającymi przed wyrwaniem z prowadnicy oraz podniesieniem z zewnątrz. Prowadnice powinny być jak najgłębiej zakotwione w murze, a sama roleta uzupełniona o rygle, zamek i blokady antywyważeniowe Ze względu na znaczny ciężar rolety są napędzane silnikiem elektrycznym.

Coraz więcej firm ma w swojej ofercie rolety połączone z siatkami przeciw owadom. Siatki są w różnych kolorach, mają osobny napęd, można je tak samo jak rolety podłączyć do centralnego systemu sterowania. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie na ciepłe letnie wieczory, gdy chcemy wpuścić do mieszkania jak najwięcej świeżego powietrza, a zatrzymać w bezpiecznej odległości komary i muchy. Podnosi się wówczas roletę i pozostawia zasuniętą siatkę.

Również do okien połaciowych można zamontować specjalne rolety dachowe. W tym przypadku skrzynka nawojowa znajduje się nad oknem, a pancerz porusza się po prowadnicach umieszczonych wzdłuż okna. Roleta umożliwia uzyskanie efektu pełnego zaciemnienia w ciągu dnia, chroni przed hałasem oraz zabezpiecza szybę przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. gradem). Niestety, tego typu rolety nie występują w wersji antywłamaniowej.

Markizy

Jeszcze parę lat temu były kojarzone raczej ze sklepami albo letnimi ogródkami. Od pewnego czasu markizy pojawiają się jednak i w mieszkaniach, i w domkach jednorodzinnych, ponieważ doskonale chronią przed słońcem i deszczem. Są też bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym. Niestety, nie są odporne na silny wiatr, który może porwać poszycie i połamać konstrukcję. Markizy mogą być:

  • balkonowe – polecane do osłaniania silnie nasłonecznionych okien, balkonów, loggii, małych tarasów. Mają stałą (nie1 składaną) konstrukcję metalową w kształcie daszka z pionowymi podparciami (słupkami) i ze zwijanym poszyciem,
  • tarasowe – ze względu na duży wysięg (nawet do 3,5 m) stosowane są do osłaniania dużych tarasów i ogródków letnich. Mają składane przegubowo ramiona (można je rozkładać i składać), poszycie z impregnowanego materiału i regulowany kąt nachylenia . Maksymalna długość markiz balkonowych i tarasowych dostępnych w sprzedaży to 7 metrów (większe konstrukcje byłyby niestabilne);
  • koszowe – mają charakterystyczny półokrągły kształt i najczęściej są stosowane do ozdabiania okien, witryn i wejść do lokali użyteczności publicznej. Dobrze też wyglądają nad wejściem do domu. Mogą być stałe lub składane.

Poszycie markiz najczęściej jest wykonane z impregnowanej tkaniny akrylowej. Jest ona odporna na rozerwania i płowienie oraz nie przepuszcza wody i promieni UV. Należy jednak pamiętać, żeby nie zwijać ich, gdy są mokre, ponieważ zapleśnieją. Wzornictwo nie jest wyszukane – najczęściej spotyka się markizy jednokolorowe lub z paskami różnej szerokości. Poszycie markiz koszowych może być również wykonane z folii zbrojonej.

Markizy tarasowe są montowane do stalowych belek przytwierdzonych w wielu punktach do elewacji. Balkonowe mają zazwyczaj dwa wieszaki, bo konstrukcję wzmacniają dodatkowo pionowe słupki podpierające daszek. Konstrukcja markiz jest wykonana z aluminium malowanego proszkowo na różne kolory, pasujące do poszycia. Markizę rozwija się i zwija – za pomocą taśmy, korby ręcznej lub elektrycznego silniczka – na walec, który może być odsłonięty lub schowany w półkasecie, kasecie albo pod daszkiem ochronnym.

Sterowanie elektryczne może być uruchamiane klawiszami lub przy pomocy pilota. Do markiz, podobnie jak do rolet, można zainstalować różnego rodzaju sterowniki, które będą je automatycznie zwijać i rozwijać w zależności od nasłonecznienia, siły wiatru lub opadów. Utrzymanie i odpowiednie naprężenie materiału zapewnia sprężynowy naciąg bocznych ramion.

Zupełnie inaczej wyglądają markizy przeznaczone do okien połaciowych. Bardziej przypominają rolety. Wykonane są z wytrzymałego, odpornego na czynniki atmosferyczne tworzywa o strukturze tkaniny. Półprzezroczysta mocna siateczka odbija padające na dach promienie słoneczne, nie dopuszczając do nagrzania szyby. Wielką zaletą używanej latem markizy jest to, że chroniąc przed słońcem, jednocześnie nie zasłania widoku.

Chociaż markiza montowana jest na zewnątrz, pod blachą nad oknem, rozsuwa się ją ręcznie od wewnątrz. Po otwarciu okna obrotowego trzeba ją pociągnąć i zaczepić do haczyków znajdujących się w dolnej, zewnętrznej krawędzi okna. Przy zamykaniu okna markiza sama się rozwinie i w zależności od położenia okna będzie się automatycznie wysuwać lub chować.

Jak wybierać?

Podczas każdych zakupów stajemy przed dylematem – co wybrać. W przypadku osłon przeciwsłonecznych nasz wybór uzależniony będzie nie tylko od naszych potrzeb, ale również od etapu budowy domu oraz od zasobności portfela.

Jeśli potrzebna jest ochrona przed słońcem w jednym pokoju lub tylko w części domu, warto pomyśleć o żaluzjach lub roletach wewnętrznych. Będzie to rozwiązanie niedrogie (chociaż ceny rolet i żaluzji są bardzo zróżnicowane i wybierając produkty z górnej półki musimy się liczyć ze sporymi wydatkami), a do tego nie wymagające korzystania z usług specjalistycznych firm montażowych. Jeśli trzeba zamontować żaluzje lub rolety na oknie uchylnym, warto zdecydować się na droższą wersję z bocznymi prowadnicami. W przeciwnym razie, nie będą one przylegać do okna w pozycji uchylonej. Są też specjalne żaluzje do montażu w szybie zespolonej. Można je zainstalować w oknach i przeszklonych drzwiach wykonywanych zarówno z PVC, jak i drewna czy aluminium.

Ciekawym rozwiązaniem na ochronę wnętrza domu przed przegrzaniem są markizy, które jednocześnie tworzą przyjemną osłonę tarasu. Jednak markizy są osłonami ciężkimi, ich wielkość nie jest dowolna, a wybór należy skonsultować z fachowcem.

Kiedy zależy nam nie tylko na ochronie przed słońcem, ale również przed wpływem warunków atmosferycznych i włamaniami, wtedy warto pomyśleć o roletach zewnętrznych. Pamiętajmy jednak, że niektóre ich rodzaje producenci oferują do montażu tylko w nowo budowanym domu, inne można zainstalować później.